Pret Covid-19 vakcinētām personām beidzot priekšrocības ceļošanai

14.05.2021
Pret Covid-19 vakcinētām personām beidzot priekšrocības ceļošanai
Veselības ministrija (VM) uz valdības sēdi ceturtdien, 13.maijā, virzīs grozījumus Epidemioloģiskās drošības pasākumos Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, ar kuriem iecerēts pret Covid-19 vakcinētām personām atļaut pēc ceļošanas Latvijā neievērot pašizolācijas prasību, aģentūrai LETA apstiprināja VM.
Tiesa gan, vakcinētajiem būs jāpierāda, ka pagājušas vismaz 15 dienas pēc pilna vakcinācijas kursa, un vakcinācija veikta ar Eiropas Zāļu aģentūras vai Pasaules Veselības organizācijas atzītu vakcīnu.

Latvijā pagaidām nav ieviests elektroniskais sertifikāts, tādēļ, lai nodrošinātu iespēju ārstniecības personām pēc iespējas ērtākā veidā izsniegt apliecinājumu par vakcināciju, noteikumos iekļauta izziņas veidlapa par vakcinācijas faktu latviešu un angļu valodā.

Pašizolācija atgriežoties Latvijā, joprojām būs jāievēro cilvēkiem, kuri būs bijuši trešajās valstīs. Šāds nosacījums būs spēkā, jo daļā šo valstu izplatās jauni vīrusa paveidi un ļoti svarīgi ir nepieļaut šo celmu izplatību Latvijā.

Savukārt pēc nedēļas Ministru kabinets varētu spriest par nākamajiem soļiem. Viens no Veselības ministrijas piedāvājumiem paredz ieviest izņēmumus sejas masku lietošanai darba vietās, kur vienā telpā atrodas ne vairāk kā 20 cilvēki, kuri visi ir vakcinēti. Tā ir kontrolēta vide, kur darba devējs var uzņemties atbildību par darbinieku drošību, uzticēt kādam pārbaudīt, vai visi klātesošie vakcinēti utml.

Diskusijas par papildu priekšrocībām iespējamas, palielinoties vakcinēto cilvēku skaitam. Prognozes liecina, ka jūnija beigās vakcīnas pirmo devu varētu būt saņēmusi vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju vecuma grupā virs 16 gadiem, savukārt abas vakcīnas devas - aptuveni 40%. Tas ļaus ieviest izņēmumus pulcēšanās ierobežojumiem, pakalpojumu saņemšanai un pasākumu apmeklēšanai. Līdz tam arī būs ieviesti digitālie risinājumi, lai būtu ērtāk apliecināt vakcinācijas faktu.

1 ceļotājs
Pieaugušie (12+)
Bērni (2-11)
Zīdaiņi (0-2)