Uz Kutaisi ar Wizz Air

26.08.2019
Uz Kutaisi ar Wizz Air
Rietumgruzijas galvenās pilsētas Kutaisi vēsture sākusies 6. gadsimtā pirms mūsu ēras, tā ir viena no vecākajām pasaules pilsētām, kas saglabājusies līdz mūslaikiem. Kopš pagājušā gada no Rīgas tur var nokļūt ar tiešo reisu, ko trešdienās un svētdienās nodrošina aviokompānija "WizzAir". "Delfi" devās uz Kutaisi, lai izpētītu, kādēļ tur ir vērts aizbraukt.

Wizz Air reiss Rīga-Kutaisi gada laikā kļuvis tik populārs, ka biļešu cenas jau vairs neatšķiras no "airBaltic" atstrādātā maršruta Rīga-Tbilisi. Lidmašīnas ir pilnas – "overbooking" jeb situācija, kurā pārdots vairāk aviobiļešu, nekā sēdvietu, jau ir pavisam normāla parādība. Tādēļ elektroniskā reģistrēšanās reisam ieteicama jau pirmajās minūtēs, kad tā tiek atvērta. Protams, ja vien nevēlaties iestrēgt Gruzijā vēl uz pusnedēļu, saņemot par to kompensāciju.

Kutaisi ir Rietumgruzijas galvenā pilsēta, Imeretijas reģiona galvaspilsēta ar nevainojamu vīnu un 200 tūkstošiem iedzīvotāju. Burtiskā tulkojumā tā ir "pilsēta, kur ir akmeņi". Baltie akmeņi, ko apskalo Rioni upe, ir iecienīta pikniku vieta. Kutaisi, vēl ar savu seno Aijas nosaukumu, aprakstīta slavenajā "Argonautikā" kā Kolhīdas valstība, kurp argonauti devās pēc zelta aunādas. Aunāda nav no gaisa grābts izgudrojums – gruzīni kalnu upēs "zvejoja" zeltu ar aitādām.


Kā zeltu "zvejo" pašreizējā Kutaisi administrācija, grūti pateikt. Pilsētā acīmredzami izceļas koptā centra daļa un apkaimes, uz kurām veroties, rodas iespaids, ka te pāri skrējis ne viens vien Mamajs. Dzīvojamie nami ar nošķiebtiem jumtiem un izsistām logu rūtīm augšējos stāvos – tipisks skats, ko var vērot pa ceļam no lidostas. Savukārt centrs tuvumā Baltajam tiltam plaukst un aktīvi paplašinās. Šogad tiek restaurētas 19 vēsturiskās ielas uzreiz.


Kutaisi ir Imereti reģiona centrs un tā atrodas pašā Gruzijas sirdī. 2012. gadā tā kļuva par galvaspilsētu šīs Kaukāzu valsts parlamentam. Kopitnari lidosta, kas tikai nesen uzbūvēta Kutaisi tuvumā, ir atdzīvinājusi visu pilsētu. Lidosta apkalpo dažādas zemo cenu aviolīnijas, kas, savukārt, piesaista tūkstošiem ārvalstu tūristus no visas Eiropas.

Ilgāku laiku Kutaisi bija otra lielākā, svarīgākā un apdzīvotākā pilsēta Gruzijā, bet pēdējo gadu laikā ar straujo attīstību to apsteigusi ostas un piejūras kūrortpilsēta Batumi. Saskaņā ar 2015. gada janvāra statistikas datiem, Kutaisi mīt 149 000 iedzīvotāju.

Pilsēta atrodas Rioni upes krastā, 125-300 m virs jūras līmeņa. Kutaisi un tās apkārtnē zeme ir bagāta ar kaļķakmeni un dažādiem baltas krāsas iežiem, tāpēc pilsētu bieži dēvē par "baltajiem akmeņiem". Par spīti pilsētas mazajam izmēram, tā vēsturiski vienmēr uzskatīta par valsts otro galvaspilsētu. Kutaisi vecpilsētai raksturīgs blīvs viduslaiku ieliņu tīkls un daudzi arhitektūras pieminekļi. Bagrati katedrāles drupas un Gelati klosteris, kas atrodas dažus kilometrus uz austrumiem no pilsētas, iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Ukimerioni kalns ir vecākā Kutaisi pilsētas daļa. Dažādos avotos minēts, ka pirmās apmetnes šajā vietā uzceltas Bronzas laikmetā vai pat vēl agrāk. Mūsdienās kalns ir Bagrati katedrāles, kas būvēta 1003. gadā, mājvieta, un tā redzama no visdažādākajām pilsētas daļām. Kalna piekājē atradīsiet autoostu un Kutaisi Botānisko dārzu. Augstāk, katedrāles tuvumā, pieejami dažādi viesu nami. 

Senajos laikos Kutaisi, kas arī dēvēta par Aea vai Aia, bijusi Kolhīdas galvaspilsēta. Zināms, ka pilsēta bijusi populārs galamērķis daudziem zelta meklētājiem un ka šeit mājojis valdnieks Aiēts. Kutaisi bija Gruzijas galvaspilsēta līdz brīdim, kad Tbilisi tika atbrīvota no turkiem.

Mūsdienās Kutaisi ir nozīmīgs transporta centrs, kuru ar Tbilisi savieno dzelzceļa līnija. 14 km uz rietumiem no pilsētas atrodas Kopitnari lidosta. Kutaisi ir labi attīstīta automobiļu, autotransporta, ķīmijas, mēbeļu, būvniecības materiālu un pārtikas rūpniecība. Pilsētā pieejamas vairākas augstākās izglītības mācību iestādes, kā, piemēram, Jurisprudences un ekonomikas universitāte, Pedagoģijas institūts un Kutaisi valsts tehniskā universitāte. Šeit arī atradīsiet vairākus operas, baleta un drāmas teātrus, kā arī filharmoniju. Vairāku gadsimtu garumā Kutaisi dēvēta par Gruzijas dzejas un nacionālās inteliģences šūpuli. Pilsēta atrodas 220 km no Tbilisi un vairāk kā 150 km no piejūras kūrortpilsētas Batumi.

Vēl viens iespaidīgs un jūsu uzmanības cienīgs objekts ir netālu esošā Sataplijas ala, kas pārveidota par dabas un kultūras parku. Šeit redzēsiet dinozauru pēdu nospiedumus, kas saglabājušies kaļķakmenī. Alas nosaukums tulkojumā nozīmē Medus ala, jo ilgu laiku šajā vieta tika koptas biškopības tradīcijas. Ala plaši pazīstama ne tikai tāpēc, ka šeit redzamas dinozauru fosilijas, bet, galvenokārt, tāpēc, ka šeit pirms vairākiem gadiem atrasta sena pirmatnējo cilvēku apmetne. Viss pazemes tunelis ir 900 metrus garš, no kuriem 300 m ir pieejami tūristu apskatei. Šīs pazemes alas ir izgaismotas ar modernām apgaismošanas ierīcēm, kuru gaismas efekti atstāj ne mazāku iespaidu par dinozauru pēdu nospiedumiem.
Fotogrāfijas Roberto Strauss flickr.com. 

Iespējams, ka Kumistavi ala, kas atrodas 20 km no Kutaisi, ir vēl iespaidīgāka. Tā ir apbrīnojama alu sistēma, kas sniedzas pazemē vairāk kā 1,5 km garumā. Aptuveni 1000 m iespējams izpētīt, dodoties ar kājām, atlikusī ceļa daļa būs jāmēro laivā pa pazemes upi. Ala ir ievērojama ar tās plašajām zālēm, kuras grezno stalaktīti un stalagmīti. Gaismas instalācijas un brauciens ar laivu padara šo apmeklējumu par elpu aizraujošu un neaizmirstamu piedzīvojumu.


Noderīga informācija:

Attālums līdz Tbilisi – 230 kilometru, līdz Batumi – 150.

Tipiska parādība Kutaisi ir subtropiskajam klimatam atbilstošs lietus.

1 eiro — 3 lari (valūtas kurss visās bankās ir līdzīgs, bet pievērsiet uzmanību, vai nav izlikts paziņojums par komisijas maksu).

Par 15 lariem bodītēs var nopirkt telefona karti ar 5 GB interneta un bezmaksas īsziņām vietējā tīklā.

1 ceļotājs
Pieaugušie (12+)
Bērni (2-11)
Zīdaiņi (0-2)